Logo

Політична партія ВО ”Батьківщина”

logo party

”Європейська солідарність”

15

Чинні депутати, які були членами партії на момент обрання

logo party

”Слуга народу”

35

Чинні депутати, які були членами партії на момент обрання

logo party

”Голос”

15

Чинні депутати, які були членами партії на момент обрання

logo party

ВО ”Батьківщина”

19

Чинні депутати, які були членами партії на момент обрання

logo party

”Опозиційна платформа — За життя”

З 20 червня 2022 року — в стані припинення

32

Чинні депутати, які були членами партії на момент обрання

Дата реєстрації

16 вересня 1999 року

Кількість членів загалом

Понад 600 000

Середній вік нардепів

62

Середній досвід держуправління

65

Законотворча ефективність

Cередня кількість поданих законопроєктів

95

Середня кількість ухвалених законопроєктів

15

Cередня відвідуваність

Середні корупційні ризики

15

Середнє соціальне охоплення

0

Дата реєстрації

16 вересня 1999 року

Кількість членів загалом

Понад 600 000

Кількість представників у Верховній Раді

20

станом на 2019

Кількість депутатів, які висувалися від партії

1

Штаб-квартира

м. Київ, вулиця Турівська, 15

Політична ідеологія

Лівоцентризм, консерватизм, євроатлантизм

Середній вік нардепів

62

Середній досвід держуправління

65

Законотворча ефективність

Cередня кількість поданих законопроєктів

95

Середня кількість ухвалених законопроєктів

15

Cередня відвідуваність

Середні корупційні ризики

15

Середнє соціальне охоплення

0

Історія

Міністерство юстиції України реєструє партію “Союз миролюбних сил “Батьківщина”, яка створена на основі однойменної громадської організації. Її головою (незмінною з того часу) стає Юлія Тимошенко. Протягом наступного року партія вважається провладною, Тимошенко працює віцепрем’єркою в уряді Віктора Ющенка.

2000

рік

Вересень

Після того, як лідерку партії арештували, політсила переходить в опозицію до влади Леоніда Кучми.

2001

рік

Лютий

Політична сила бере участь у парламентських виборах та формує “Блок Юлії Тимошенко” з партіями “Собор” та УСДП. Вона посідає четверте місце та отримує 22 мандати у ВРУ IV скликання.

2002

рік

Березень

БЮТ на президентських виборах підтримує Віктора Ющенка та бере активну участь у Помаранчевій Революції. Юлія Тимошенко стає прем’єр-міністеркою в новосформованому уряді.

2004

рік

Грудень

На парламентських виборах “Блок Юлії Тимошенко” посідає друге місце, поступившись “Партії регіонів”. У ВРУ V скликання проходить 129 “біло-червоних” депутатів, які стають опозиційними.

2006

рік

Березень

Аналогічний результат (друге місце) БЮТ демонструє і на позачергових парламентських виборах. Результат партії — 156 мандатів у ВРУ VI скликання. У парламенті прихильники Тимошенко об’єднуються у коаліцію з “Нашою Україною” Віктора Ющенка, а лідерка політсили знову стає прем’єр-міністеркою.

2007

рік

Вересень

Для того, аби протистояти “Партії регіонів” на виборах, вісім опозиційних сил створюють “Об’єднану опозицію “Батьківщина”. Її список очолює Арсеній Яценюк, оскільки Тимошенко перебуває у в’язниці. Партія отримує 101 депутатський мандат у ВРУ VII скликання (друге місце).

2012

рік

Жовтень

Партія висуває Юлію Тимошенко як кандидатку на пост президента України. Вона отримує 12,81% голосів виборців та з великим відривом програє Петру Порошенку (54,7%).

2014

рік

Березень

На парламентських виборах партія “Батьківщина” ледве долає п’ятивідсотковий бар’єр, бо “Народний фронт” вирішує самостійно брати участь в перегонах. Результат команди Тимошенко — шосте місце та усього 19 мандатів у ВРУ VIII скликання.

2014

рік

Жовтень

Партія знову висуває Юлію Тимошенко як кандидатку на пост президента України, проте вона посідає третє місце та не проходить до другого туру.

2019

рік

Березень

На позачергових парламентських виборах Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” посідає третє місце (8,18%), поступившись “Слузі народу” та “Опозиційній платформі — За життя”. Партія отримує 26 мандатів у ВРУ IX скликання (24 — за списком та 2 — у мажоритарних округах).

2019

рік

Жовтень

ВО “Батьківщина” знову стає “срібним” призером перегонів. На місцевих виборах політична сила набирає 12,39% голосів виборців та отримує 4093 мандати в обласних, міських, районних, сільських та селищних радах. Представники команди Тимошенко також стають мерами Сум та Прилук.

2020

рік

Жовтень

Перша десятка у виборчому списку

Наобіцяли

Своїм виборцям у 2019 році ВО “Батьківщина” пропонувала “Новий курс” — програму швидкого відродження України:

  • icon promised

    членство в ЄС та НАТО

  • icon promised

    відновлення територіальної цілісності

  • icon promised

    європейську заробітну плату

  • icon promised

    персоніфіковану пенсійну систему

  • icon promised

    запровадження обов’язкового медичного страхування

  • icon promised

    зниження ціни на газ

  • icon promised

    безоплатну вищу освіту

  • icon promised

    мікрокредитування нового підприємництва

  • icon promised

    державну підтримку фермерам

  • icon promised

    скасування низки податків

Звідки гроші

У передвиборчу кампанію-2019 “Батьківщина” офіційно вклала понад 87 млн гривень. Майже всі гроші до фонду переказала сама партія. Журналісти зафіксували низку порушень та маніпуляцій з грошовими внесками. Зокрема, Рух “Чесно” вказує, що команда Тимошенко приховала витрати на рекламу в інтернеті.

 

У лютому 2019-го розслідувачі програм “Схеми” та “Наші гроші” публікують два матеріали, де викривають фейкових донорів партії. На підставі цього Нацполіція навіть відкриває кримінальне провадження. У ЗМІ “таємним спонсором” політсили називають нардепа Костянтина Бондарєва.

 

Після перемоги на виборах “Батьківщина” отримує державне фінансування. Зокрема, під час великої війни на команду Тимошенко з бюджету витратили понад 165 млн гривень: 75 млн гривень у 2022-му та 90,3 млн гривень у 2023-му.

75

млн гривень

2022

90,3

млн гривень

2023

Вислови, які увійшли в історію

quotes iconimage proverbs

“Пропало всьо!” (один із найвідоміших мемів з фрази Юлії Тимошенко, яку вона сказала під час підготовки до запису відеозвернення, маючи на увазі відсутність тексту на суфлері).

quotes iconimage proverbs

“К сожалению, в глазах всего западного мира мы не являемся самоидентичными. Украина, возможно, по футболу отдельная страна, по боксу — отдельная страна, по экономике — это некий придаток россии [...] Украина — самобытное государство с древней историей, уникальной культурой. Я думаю, что здесь представители крупного бизнеса должны, наверное, иметь какую-то общую платформу для того, чтобы продвигать культурологические проекты, которые бы нас идентифицировали, что мы отдельная Украина. Патриотизм — это не только носить вышиванку, этого мало” (витримка з інтерв’ю Сергія Тарути у 2013 році).

quotes iconimage proverbs

“Зупиніться! Земля українська безцінна, а ринкова її вартість — 3,5 трильйони євро. Це 40 років ВВП країни. І якщо ви зараз розбазарите те, що вам не належить, під ваше хіхікання в залі, то судити вас буде народ!” (виступ Юлії Тимошенко з трибуни ВРУ у 2017 році щодо неприпустимості відкриття ринку землі).

quotes iconimage proverbs

Зеленський: “Є дуже давня українська традиція. Раз на 5 років Юлія Володимирівна Тимошенко йде в опозицію до чинного президента, імітуючи турботу про народ”. Тимошенко: “Нагадаю Вам, що є ще одна давня українська традиція. Раз на п’ять років деяким українським президентам здається, що вони взяли джек-пот! А далі все за сценарієм... Ну ви в курсі...Словом, чекаємо Вас на корпоративах... Можна зі своїм піаніно” (обмін “люб’язностями” між президентом Володимиром Зеленським та лідеркою “Батьківщини” Юлією Тимошенко у 2019 році).

quotes iconimage proverbs

“Для мене немає Московського патріархату, просто не існує. Це проти мене, і нема для мене Московського патріархату. Для мене є Українська Православна Церква, в яку я ходжу. Для мене є старець Блаженніший Онуфрій. Я ходжу в нашу Українську Православну Церкву, літаю на Афон, і я не міг не бути учасником хресної ходи з Блаженнішим Онуфрієм. Це для мене було б зрадою Бога” (відповідь Валерія Дубіля у березні 2021 року на запитання журналістів про те, чому він залишився парафіянином УПЦ (МП).

quotes iconimage proverbs

“Я вважаю, що дві найбільші злочинні дії — відкриття грального бізнесу і дозвіл (медичного канабісу — ред.). Давайте спочатку канабіноїди дозволимо, потім опіоїди, потім ще сильніші наркотики. Я вважаю, що це є найстрашніший удар по нашій армії, по нашій боєздатності. Коли сьогодні, як ворони кружляють навколо наших бійців і пропонують їм різноманітні послуги, чи то в гральному бізнесі у вигляді інтернет-казино, чи то у вигляді наркоти. Я думаю, що той, хто на це пішов, робив свідому злочинну діяльність і проти нашої армії, і проти нашого суспільства” (Сергій Соболєв про роботу парламенту у 2023 році).

Гучні зальоти

Червень 2009

Нардеп від БЮТ Віктор Лозинський, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, на Кіровоградщині вбив місцевого жителя Валерія Олійника. Партійці від початку намагалися виправдати вчинок колеги та називали вбивство “знешкодженням браконьєра”, втім, невдовзі Лозинського таки позбавили депутатського мандату. Він намагався втекти від слідства, але у березні 2010 року його затримали та у квітні 2011-го засудили до 15 років позбавлення волі (після перегляду справи — до 10 років). Він вийшов з тюрми у 2016 році за “законом Савченко”.

1/1

Згідно з дослідженням Громадського Руху “Чесно”, після 24 лютого 2022 року до лав ЗСУ стали 103 депутати “Батьківщини” місцевих рівнів (6,4%). В політсилі повідомлять, що на фронт пішли 2400 партійці, 32 з яких загинули в боях. З нардепів форму вдягнув генерал-лейтенант СБУ Андрій Кожем’якін. Він став заступником командира добровольчого формування територіальної громади Києва “Мрія” 241-ї бригади ТрО ЗСУ та безпосередньо займався виявленням ворожих агентів в столиці на початку великої війни.

 

Цивільні “батьківщинівці” об’єдналися навколо допомоги українським медикам. Вони взяли під опіку лікарні та прифронтові шпиталі, евакуйовували пацієнтів за кордон, привозили медикаменти у деокуповані міста. Пресслужба партії зазначає, що за 2,5 роки повномасштабної війни команда Юлії Тимошенко підтримувала і військових: на передову було відправлено майже 3 тисячі автомобілів, понад 50 тисяч комплектів форми, майже 18 тисяч бронежилетів, майже 12 тисяч окулярів нічного бачення, 1800 тепловізорів, понад 700 дронів, понад півтори тисячі генераторів.

 

У парламенті фракція “Батьківщини” продовжила працювати в опозиції до влади. З “етеру” зникла лише депутатка Анжеліка Лабунська. Вона не з’являлася у сесійній залі з жовтня 2022 року.