Політична партія ”Слуга народу”
Дата реєстрації
13 квітня 2016 року
Кількість членів загалом
Невідомо
Середній вік нардепів
30
Середній досвід держуправління
18
Законотворча ефективність
Cередня кількість поданих законопроєктів
96
Середня кількість ухвалених законопроєктів
34
Cередня відвідуваність
Середні корупційні ризики
0
Середнє соціальне охоплення
1
Дата реєстрації
13 квітня 2016 року
Кількість членів загалом
Невідомо
Кількість представників у Верховній Раді
35
станом на 2019
Кількість депутатів, які висувалися від партії
127
Штаб-квартира
м. Київ, вул. Паркова дорога, 16а
Політична ідеологія
Український центризм
Середній вік нардепів
30
Середній досвід держуправління
18
Законотворча ефективність
Cередня кількість поданих законопроєктів
96
Середня кількість ухвалених законопроєктів
34
Cередня відвідуваність
Середні корупційні ризики
0
Середнє соціальне охоплення
1
Соціальні мережі
Станом на 29.04.2025
Історія
Перша десятка у виборчому списку
Наобіцяли
Передвиборча кампанія партії будувалася навколо слогану “нові обличчя”. “Слуги” обіцяли привести до влади людей, які раніше не були пов’язані з політикою та не загрузли в корупції.
очищення влади
знищення системи корупції
зміцнення обороноздатності країни
перезавантаження правоохоронної та судової системи
створення кращих умов для бізнесу
реформування соціальної сфери
оновлення освітньої та соціальної інфраструктури
доступна медицина
Звідки гроші
Журналісти громадського Руху “Чесно” детально проаналізували фінансові звіти партії за 2018–2019 роки та з’ясували, що в кампанію “СН” вклалися 94 фізичні та 46 юридичних осіб. Всі ці люди та фірми так чи інакше пов’язані з кандидатами у депутати. Видання “Слідство.Інфо” у своєму розслідуванні вказує, що частина фірм-спонсорів фігурувала у кримінальних провадженнях.
Загалом на передвиборчу кампанію партія зібрала понад 114 млн гривень. Більша частина цієї суми (93 млн гривень) була витрачена на телеагітацію.
Після перемоги на виборах партія отримала право на фінансування з державного бюджету України. Зокрема, вже у часи великої війни на “слуг народу” витратили майже 871 млн гривень: 395,2 млн гривень у 2022 році та 475,7 млн гривень у 2023-му.
395,2
млн гривень
2022
475,7
млн гривень
2023
Вислови, які увійшли в історію
Гучні зальоти
“Слуга народу” завела в парламент шістьох нардепів, які захищали Україну з 2014 року, від початку “гібридної” війни з росією. Це Олександр Бакумов, Максим Березін, Андрій Богданець, Ігор Герасименко, Юрій Здебський та Єгор Чернєв. Вже після початку повномасштабного вторгнення до лав ЗСУ за власним бажанням стали Святослав Юраш та на той момент вже позафракційні Людмила Буймістер і Гео Лерос.
Чимало партійців долучилися до волонтерського руху: організовували розвезення гуманітарної допомоги у прифронтових містах, збирали гроші на ЗСУ, допомагали вимушеним переселенцям, співпрацювали з міжнародними партнерами в питаннях підтримки України. Найбільш відомими ініціативами “слуг” є:
-
“Народний проєкт”, започаткований Давидом Арахамією;
-
проєкт Ukraine for heroes, співзасновником якого став Олександр Ковальчук;
-
БФ “Солом’янські котики”, яким опікується Роман Грищук;
-
проєкт “Український арсенал свободи” Мар’яна Заблоцького.
Не обійшлося в партії й без гучних затримань та корупційних скандалів. Так, у січні 2023-го нардеп Микола Тищенко під час війни вирушає до Таїланду. Нібито для “покращення взаємодії з представниками української громади” в країні. Спікер ВРУ заявляє, що відрядження парламентарю не погоджував. Тищенка через цей далеко не перший скандал за його участі виключають з фракції. Після цього політик знов стає “героєм” кримінальних новин через конфлікт із військовим у Дніпрі. Йому оголосили про підозру за фактом незаконного позбавлення волі людини.
На люксових закордонних курортах під час великої війни також відпочивали Андрій Холодов, Олександр Куницький, Богдан Торохтій та Юрій Арістов.
У липні 2023 року НАБУ та САП повідомляють про підозру нардепці Людмилі Марченко. За даними слідства, вона за грошову винагороду допомагала ухилянтам виїхати за кордон. Справу починають жваво обговорювати у соцмережах, бо користувачів розвеселило оперативне відео, на якому зафільмовано як Марченко намагається позбутися частини хабаря та перекидає гроші через огорожу свого будинку. Наразі справу слухають у Вищому антикорупційному суді.
А вже у жовтні 2024 року ДБР та Генпрокуратура повідомляють про викриття на незаконному збагаченні керівниці Хмельницького обласного МСЕК, депутатки облради від “СН” Тетяни Крупи. У неї вдома знаходять понад 5 млн доларів, 5 млн гривень, 300 тис. євро готівкою. Частину грошей під час обшуку підозрювана намагається викинути у вікно. Слідчі встановили, що гроші посадовиця отримувала за липове оформлення інвалідності чоловікам, що намагалися уникнути мобілізації. Також правоохоронці виявили, що родині належить чимало незадекларованої нерухомості, зокрема й за кордоном. Згодом стає відомо, що очільниця комісії могла видати понад п’ять десятків “фейкових” довідок про інвалідність хмельницьким прокурорам. Після викриття Крупи Володимир Зеленський підписав наказ про ліквідацію МСЕК в Україні. Політичну відповідальність на себе взяв Генпрокурор Андрій Костін: він подав у відставку.
“Відзначилися” також троє ексслуг. У листопаді 2023-го правоохоронці затримують нардепа Олександра Дубінського за обвинуваченням у державній зраді. Його підозрюють у співпраці з розвідкою рф під кодовим ім’ям “Буратіно”. Разом з цим СБУ повідомляє, що політик причетний ще й до організації схеми вивезення придатних до мобілізації чоловіків за кордон. А у листопаді 2024-го аналогічну підозру отримує Євген Шевченко, який залишив фракцію “слуг” у вересні 2022 року та приєднався до проросійської депутатської групи “Відновлення України”. Шевченка звинувачують у систематичній інформаційно-підривній діяльності на користь держави-агресора, яку він розпочав вести задовго до повномасштабного вторгнення.
У серпні ж 2024-го за кордон втікає “прихильник московської церкви” нардеп Артем Дмитрук. Він мав отримати підозру через напади на правоохоронця в Одесі та військового в Києві. Генпрокуратура оголосила підозру заочно, а у вересні парламентаря-втікача затримали в Лондоні, де мешкає його родина. Втім, він просить тамтешніх представників Феміди не реагувати на запит України про екстрадицію та жаліється на “політичні репресії” з боку влади через його підтримку УПЦ МП.
Зачаїлися у лавах партії й колаборанти. У червні 2022-го нардеп Олексій Ковальов виїхав на підконтрольну рф частину Херсонщини, оголосив про співпрацю з окупантами та навіть отримав керівну посаду від них (міністр сільського господарства Херсонської області). 28 серпня його знайшли застреленим у себе вдома.
Скандальної слави здобуває заступниця голови оборонного комітету Мар’яна Безугла. У травні 2022-го вона стає однією з ініціаторок законопроєкту, який дозволив би командирам розстрілювати солдатів за непокору без суду (був відкладений через хвилю критики). А вже у 2023-му вона через фейсбук береться активно критикувати військове керівництво: спочатку Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, потім його наступника Олександра Сирського, згодом роботу сил ППО. Гучні та провокативні заяви нардепки обурюють як її колег, так і військових та суспільство загалом. У лютому 2024 року Безугла виходить з партії, у липні — з фракції, а у вересні її звільняють з посади в Комітеті з питань нацбезпеки й оборони. Зазначимо, що через свої висловлювання парламентарка також потрапила до бази даних сайту “Миротворець”.
Щодо важливих законодавчих рішень, то фракція “Слуга народу” ініціювала прийняття законів про створення Національного військового меморіального кладовища та забезпечення використання мов нацменшин, які є мовами ЄС, зокрема, в освітніх закладах та книговидавництві. Майже одноголосно “зелені” нардепи підтримали й дозвіл на використання в Україні ліків на основі медичного канабісу, які почасти потрібні нашим захисникам на реабілітації та важкохворим пацієнтам.
А от при голосуванні за заборону діяльності проросійських релігійних організацій на території України, одностайності у фракції не спостерігалося: чотири нардепи натиснули кнопку “проти” (Брагар, Культенко, Литвиненко, Халімон), троє утрималися (Каптєлов, Мазурашу, Чернявський), 15 не голосували взагалі та ще 27 значилися як “відсутні”, хоча в той день були на пленарному засіданні.
0
Кількість підписників
0
Кількість підписників