Політична партія ”Опозиційна платформа — За життя”
Дата реєстрації
9 грудня 1999 року (з 20 червня 2022 року — в стані припинення)
Кількість членів загалом
Невідомо
Середній вік нардепів
66
Середній досвід держуправління
53
Законотворча ефективність
Cередня кількість поданих законопроєктів
65
Середня кількість ухвалених законопроєктів
10
Cередня відвідуваність
Середні корупційні ризики
50
Середнє соціальне охоплення
2
Дата реєстрації
9 грудня 1999 року (з 20 червня 2022 року — в стані припинення)
Кількість членів загалом
Невідомо
Кількість представників у Верховній Раді
42
станом на 2019
Кількість депутатів, які висувалися від партії
5
Штаб-квартира
—
Політична ідеологія
Лівоцентризм, регіоналізм, русофільство
Середній вік нардепів
66
Середній досвід держуправління
53
Законотворча ефективність
Cередня кількість поданих законопроєктів
65
Середня кількість ухвалених законопроєктів
10
Cередня відвідуваність
Середні корупційні ризики
50
Середнє соціальне охоплення
2
Соціальні мережі
Станом на 12.02.2025
Історія
Перша десятка у виборчому списку
Наобіцяли
“Опозиційна платформа — За життя”, як і попередні політсили її лідерів (“Партія регіонів” та “Опозиційний блок”), будує свою кампанію навколо дружби з росією та повернення до “добробуту радянського минулого”. Більшість обіцянок політсили — популістичні та відверто українофобські. Основними пунктами програми партії є:
врегулювання “громадянської” війни на Донбасі шляхом мирних перемовин та компромісу з рф
автономний статус для так званих Л/ДНР
нейтралітет України на зовнішній арені (зокрема, неучасть в НАТО), активна співпраця з країнами СНД
скасування законів про державну мову (російська мова отримує умовний статус державної)
невтручання держави у релігійні питання
зниження тарифів для населення
скасування боргів за комунальні послуги
зниження податків
Звідки гроші
На свою кампанію ОПЗЖ витратила 58,5 млн гривень. Основними донорами політсили стали олігархи, пов’язані з партією: Віктор Медведчук, Сергій та Юлія Льовочкіни, брати Козаки, подружжя Суркісів, а також заможні нардепи Нестор Шуфрич та Вадим Столар. Громадський Рух “Чесно” після аналізу фінансових звітів “опозиціонерів” зазначив, що значну частину коштів політсила отримала від ФОПів, пов’язаних із депутатом-фігурантом антикорупційних розслідувань Олександром Пономарьовим.
Після перемоги на парламентських виборах партія отримала право на державне фінансування. Гроші з бюджету на діяльність “ОПЗЖ” перестали перераховувати тільки після її заборони. Тож вже під час повномасштабного вторгнення політична сила встигла отримати від держави 33,2 млн гривень (у першому кварталі 2022 року).
33,2
млн гривень
2022
33,2
млн гривень
2022
Вислови, які увійшли в історію
Гучні зальоти
Очікувано, що в проросійській політсилі виявилося найбільше колаборантів, які після початку повномасштабного вторгнення перейшли на бік ворога. Громадський Рух “Чесно” нарахував в “ОПЗЖ” як мінімум 19 депутатів різних рівнів, які стали відверто співпрацювати з рф. З них четверо нардепів: вищезгадані Віктор Медведчук та Тарас Козак, а також Олег Волошин та Ілля Кива.
Волошин втік з країни напередодні повномасштабного вторгнення. Правоохоронці встановили, що політик протягом останніх років був одним із рупорів пропаганди рф та вів підривну діяльність проти України. У березні 2022-го Генпрокурорка України Ірина Венедіктова повідомила про підозру у держзраді й Іллі Киві, який до цього встиг “відзначитися” кількома бійками, аморальною поведінкою у сесійній залі, листуванням з Жириновським, привітанням путіна з днем народження, плагіатом у дисертації тощо. Напередодні великої війни він виїхав до Іспанії, а потім оселився у рф. Кива неодноразово виступав на пропагандистських телеканалах держави-агресорки та навіть закликав окупантів вдарити по Україні ядерною зброєю. У листопаді він був засуджений заочно, а у грудні його знайшли застреленим в Московській області (спецоперацію з ліквідації, ймовірно, реалізувала СБУ).
У липні 2023-го СБУ та ДБР викривають ще одного зрадника — нардепа Олександра Пономарьова. Повідомляється, що у перші дні великої війни він виїхав до тимчасово окупованого Бердянську та намагався “домовитися” про співпрацю з загарбниками. А у вересні правоохоронці затримують нардепа Нестора Шуфрича. Йому оголошують дві підозри у державній зраді. Слідчі кажуть, що парламентар тісно співпрацював зі спецслужбами рф та фінансував угруповання окупантів на тимчасово окупованих територіях. І Пономарьов, і Шуфрич наразі (станом на жовтень 2024 року) перебувають у СІЗО, але депутатських мандатів не позбавлені.
Зазначимо, що у грудні 2022 року нардеп від “Слуги народу” Олег Дунда ініціював збір підписів серед колег під зверненням до голови ВРУ Руслана Стефанчука з проханням позбавити усіх представників “ОПЗЖ” депутатських мандатів. А парламентар від “Європейської солідарності” Олексій Гончаренко створив петицію з аналогічним проханням на сайті Президента України (вона набрала необхідні 25 тисяч голосів). Але спікер Парламенту зазначив, що законних підстав для цього немає.
Низка представників “Опозиційної платформи — За життя” складають мандат за власним бажанням. Це Ігор Абрамович, Наталія Королевська, Юлія Льовочкіна, Тетяна Плачкова та Юрій Солод. Двох нардепів — Рената Кузьміна та Вадима Рабіновича — позбавляють громадянства, тож вони автоматично йдуть з Ради. Федір Христенко виїжджає з України перед початком війни та не повертається. Наразі, згідно з декларацією за 2023 рік, він з родиною мешкає в ОАЕ, але залишається народним депутатом. У лютому покидає країну і Григорій Суркіс, але потім повертається.
Усі інші парламентарі продовжують працювати на пленарних засіданнях та в комітетах у складі депутатських груп “Платформа за життя та мир” і “Відновлення України”. Вони відхрещуються від проросійської риторики, займають “мовчазну” позицію та переважно голосують в унісон зі “Слугами народу”. Проте один з найбільш суспільно значущих законопроєктів у часи війни з росією — заборону діяльності московської церкви в Україні — екснардепи ОПЗЖ не підтримують: голосують “проти”.
Стосовно благодійності та волонтерства зазначимо, що у перші дні повномасштабного вторгнення майже всі представники “Опозиційної платформи — За життя” активно звітували на своїх сторінках у соцмережах про допомогу цивільним харчами, медикаментами та іншими необхідними речами. Однак після заборони партії більшість з них “замовкла”. Продовжують роботу лише благодійний фонд братів Суркіс та фонд Вадима Столара.
0
Кількість підписників
0
Кількість підписників
0
Кількість підписників
0
Кількість підписників
0
Кількість підписників
0
Кількість підписників
0
Кількість підписників